Časopis Zahrádkář č. 1/2016

vydání vyšlo: 21.12.2015


Obsah vydání

V časopisu Zahrádkář č. 1/2016 najdete mimo jiné i tyto články a témata:

V lednovém Zahrádkáři se dozvíte, jaké práce vás čekají začátkem roku v ovocné, zeleninové a okrasné zahradě i jak poznat, že vám obchodník nabízí skutečně český česnek s jeho unikátními vlastnostmi. Seznámíte se osvědčenými odrůdami ředkviček pro jarní výsev a také se stromy, keři a trvalkami, které vám kromě stínu, krásy květů a plodů přinesou také okouzlující pohled na barvící se listy. Díky lednovému Zahrádkáři zjistíte, proč se opět objevují na scéně zapomenuté vyšší tvary ovocných dřevin s polopřirozeným typem koruny a že proč tolik pomáhají výrobky z rakytníku při zánětech, revmatismu a kožních chorobách.

Pravidelná příloha Zahrádkářka vás jako vždy naučí využít naplno plody vaší zahrádky a představí zdravé a chutné recepty, které dodají vitamíny i energii pro dlouhé zimní dny. Naservíruje vám také česnekové menu a spolu populárním šéfkuchařem Markem Raditschem si vychutnáte šest nejchutnějších receptů, ve kterých hraje hlavní roli chilli.

Chráněné místo nesmí na zahradě chybět

Zahradní pavilony, domky, pergoly a altány dotváří zahradu více, než si myslíte. Zastřešení chrání před poledním úpalem a umožňuje nerušené posezení při letní přeháňce. Krytý prvek umístěte nejlépe tam, kde je klid, odkud je pěkný výhled. Krásný rámec mu dodají pnoucí rostliny, živé ploty, trvalkové záhony nebo vodní plocha. Nechte si od strany 2 poradit, jak vytvořit místo pro vaši relaxaci a podívejte se na příklady zdařilých realizací.

Dopřejte si kvalitní hrozny bez chemie

Specialista na vinnou révu Pavel Pavloušek vám v článku od strany 28 poradí, jak vhodnými pěstitelskými zásahy zvyšovat přirozenou odolnost révy vinné a zároveň pěstovat vitální zdravé keře, které produkují kvalitní hrozny. „Základním faktorem dobré vitality révy je půda,“ uvádí Pavloušek v úvodu článku a věnuje se dále přípravě a péči o půdu.

Připravte se na lednové výsevy

Pokud máte vyhřívaný či studený skleník tak se v lednu už nezastavíte. Začněte s předpěstováváním salátů, kedluben, raných květáků, pro teplý připravte sadbu rajčat, paprik a okurek. Substrát můžeme koupit nebo použít podle zkušeností vlastní. Někdo propařuje, dezinfikuje substrát v mikrovlnce, jiný používá Previcur nebo očkuje substrát sporami „těch správných“ hub. Nechte si od strany 32 poradit, jak to vše zvládnout včas a bez starostí.

Braňte se nedostatku vitamínů Věděli jste, že nedostatek vitamínu B může vyústit do onemocnění označované jako „beri- beri“ (tzv. ovčí chůze)? Ve vyspělých státech se prakticky nevyskytuje, ale i u nás může nedostatek vitamínu B pěkně potrápit. Dostatek ?céčka? zase chrání proti virovým chorobám; jeho velkou zásobárnou je třeba kyselé zelí. Nahlédněte na stránku 39 lednového Zahrádkáře, kde se mj. dozvíte, ve které zelenině najdete nejvíc vitamínu U, který omezuje riziko vzniku vředového onemocnění.

Co do nádob na terasu

Mít v létě barevnou a voňavou terasu je sen každého majitele domu či bytu. Zcela zásadní pro pěstování je však správný výběr rostliny, nádoby a stanoviště. Začátek roku je přitom ideální pro plánování i nákupy. Nechte si proto poradit před koupí nádob i rostlin a naplánujte si s lednovým Zahrádkářem pestrobarevný svět na pár metrech terasy po celý rok 2016.

V lednové příloze Zahrádkářka se dočtete, že zdravé a odlehčené jídlo vychází nejprve z toho, co nabízí sezona a teprve až v druhé řadě do něj můžete propašovat i méně známé suroviny. Naučíte se proto v kuchyni využít například semínka merlíku čínského, které jsou bohaté na cenné bílkoviny.


Předplatné časopisu Zahrádkář

Roční papírové předplatné od 504 Kč