Časopis Detektor Revue č. 5/2015

vydání vyšlo: 18.8.2016


Obsah vydání

V časopisu Detektor Revue č. 5/2015 najdete mimo jiné i tyto články a témata:

Nové číslo časopisu Detektor revue se právě tiskárne a brzy se vydává na cestu do vašich poštovních schránek a na vaše obvyklá prodejní místa. a jako vždy vám zde předem nabízíme malou ochutnávku.

Zahajujeme tradičně úvodní rubrikou Artefakt měsíce, jímž se tentokráte stalo německé letecké navigační počitadlo. Zřejmě všichni jsme zaznamenali nález největšího depotu vikingského zlata v historii Dánska. Podařilo se nám udělat exkluzivní rozhovor s jedním z trojice nálezců z dánského hledačského klubu Team Rainbow Power Marií Larsenovou, který jsme nazvali Poklad na konci duhy. Na svůj první „pořádný“ nález, jímž byl Revolver Nagant M1895, vzpomíná Luboš v druhé části naší volné soutěžní série. Následuje reportáž Země, která neplodí jen kámen, v níž nám Čema odhalí, jaké tajemství skrývala stará konev vykopaná v bývalých Sudetech.

„Co vás při hledání nejvíce pobavilo?“ je otázka, kterou jsme hledačům položili v další naší stálé rubrice Anketa. O svém nálezu bronzového „kusu historie“ vypráví hledač Veny 75 v článku Můj velký poklad. Po stopách prvoválečných bojů v Karpatech se ve své poutavé „retroreportáži“ Karpaty po dvaceti letech… vydává náš kmenový autor acci. Depot turistických známek dal hledači Kódlovi nahlédnout do historie jedné šumavské horské chalupy a vy si o tom přečtete v reportáži Vzpomínka na Hrnčíře. Nepředstavitelné množství zlata, stříbra a drahých kamenů ukryli Němci na konci války před blížící se Rudou armádou. Jak úspěšně po těchto pokladech pátrají hledači u našich západních sousedů se dočtete v článku Víc zlata než na Ostrově pokladů. Na Svatou Horu (u Příbramě) vás zavede dvacátý první díl Soupisu čs. svátostek od Bedřicha Přibila.

Desátý díl numizmatického seriálu Martina Furugláše o Korunové měně na území Čechje věnován nejvzácnějším českým a slovenským oběžným mincím od roku 1918 do roku 1992. Pravidelná rubrika Střípkypřináší zprávy o Unikátní vikingské hrobce, Pokladu „v bazénu“ a Tři tisíce let starých hrobech u Prostějova O tom, že i „obyčejná“ polní láhev může vyprávět neobyčejný příběh, se dočtete v článku nazvaném jak jinak Příběh polní láhve. Zájemci o vojenskou techniku zase jistě uvítají další ze studií z pera historika vojenské techniky Jana Škarky,tentokrát na téma Minometná kopule. Naše Poradna je tentokrát věnována artefaktu, s nímž si jeden hledač nevěděl rady a její název asi mluví za vše: Pozor na „fejky“ . A na závěr se jistě všichni těšíme na třetí pokračování deníku našeho kolegy hledače Jardy, který si psal od 90. let, tedy v pionýrských dobách detektoringu u nás. Přetiskujeme jej pod názvem Hledačský testament.