Časopis Detektor Revue č. 4/2015

vydání vyšlo: 1.7.2016


Obsah vydání

V časopisu Detektor Revue č. 4/2015 najdete mimo jiné i tyto články a témata:

Zahajujeme jako obvykle rubrikou Artefakt měsíce, jímž se tentokráte stala unikátní válečná památka z Italské fronty zhotovená z vodícího kroužku granátu, jíž našel v Sudetech Miroslav UC Kratochvíl. Následuje reportáž Pravěký dar bohům v níž se Thomas-Torky vrací k svému výjimečnému nálezu z mladší doby bronzové na Boskovicku, který obohatil poznání historie nejen místa nálezu ale celého Jihomoravského kraje. Pravidelná rubrika Střípkypřináší dobré i špatné zprávy z Palmyry a informaci o tom, že byla zřejmě objevena legendární lodi kapitána Cooka Depot postříbřených příborů Arthura Kruppa nalezl při jedné své hledačské výpravě v kopcích NenajduAniDum, a tak není divu, že svou reportáž nazval Procházka do kopců, která se vyplatila. Mimořádné svědectví z konce války na Velešínsku přináší Kleitoss ve svém článku Poslední vlak smrti.

Svůj další hledačský sen si splnil Beax – nález ponorková spony je v našich krajích zcela mimořádný, a tak si to díky Beaxovi můžeme prožít alespoň díky jeho vyprávění nazvaném Sponorka. Naše Poradna je tentokrát věnována pakfongu – druhu kovu, s kterým se v našich nálezech setkáváme velice často, aniž to třeba i víme. „Máte svůj hledačský sen?“ je otázka, kterou jsme hledačům položili v další naší stálé rubrice Anketa. Tvrdý život v zákopech rekonstruuje ve svém článku Kde domov můj? V zákopech! náš kmenový autor acci. Devátý díl numizmatického seriálu Martina FuruglášeoKorunové měně na území Čechje věnován nejvzácnějším mincím korunové měny Františka Josefa I. a Karla I. Na svůj první ?pořádný? nález, jímž byl „slinták – maďar“, vzpomíná Kali v první části naší volné soutěžní série nazvané Výlet do minulosti. Jak dopadla jeho renovace dalekohledu SWAROVSKI DIENSTGLAS CAG 6×30 se pochlubil Miroslav Maglen.

Psí známky jsou vždy vítaným nálezem, ty, které nalezl Armyk na Vyškovsku, jej potěšily o to více, že byly všechny z 2. pol. 19. st. Když se řekne Soča, každý si asi nejdříve představí místo urputných bojů WWI., o tom, že Soča byla i místem hrdinství českých vojáků, přináší poutavé svědectví Zdeněk Brož.. Listárnajako obvykle přináší vaše reakce na otištěné články ? tentokrát k nálezu depotu měděných šestikrejcarů a ještě jednou k k dárku vyrobeném z nábojnice. Zájemci o vojenskou techniku zase jistě uvítají další ze studií z pera historika vojenské techniky Jana Škarky,tentokrát na téma 10cm pevnostní houfnice vz. 38. Dvacátý díl Soupisu čs. svátostekodBedřicha Přibilanás zavádí na Vysokou, do Žitlovic, Vysokého Mýta a Svatou Horu (u Příbramě).

A na závěr se jistě všichni těšíme na pokračování deníku našeho kolegy hledače Jardy, který si psal od 90. let, tedy v pionýrských dobách detektoringu u nás. Přetiskujeme je pod názvem Hledačský testament.