Časopis Kam po Česku č. 10/2017

vydání vyšlo: 2.10.2017


Obsah vydání

V časopisu Kam po Česku č. 10/2017 najdete mimo jiné i tyto články a témata:

Léto svým skokem z tepla do zimy zaskočilo řadu teplomilů. To mě vede k zamyšlení, jak se ještě dohřát. Pokud nepočítám nadcházející volby, dohřát se můžeme třeba v lázních. Nebo si vzít příklad ze zvířat, třeba z medvědů, a hřát se pomyšlením při nákupu zásob na zimu. Ideálně v obchodech s regionálními potravinami. Medvědy tu asi jen překvapí, že nejlepší med mají pražské včely paní Šormové, které si medí na výsluní již třetím rokem.

Když jsme u těch medvědů, chrání zoo nás před deprimovanými zvířátky, nebo je tomu naopak? Soudě podle chování třicetiletého opilého trdla v kladenské zoo je to ta druhá možnost. Jak jinak si vysvětlit, že když medvědice škrábne do lýtka mladíka, protože se brání jeho ranám klackem ve svém výběhu, má být za útok na člověka utracena? Podle zákona ano, ale být to naopak? Vlézt medvědice člověku do bytu a mlátit ho tam klackem? Člověk by se bránil bez obav, že ho někdo utratí. Podobné mi to připadá, když arabsky mluvící turista fi xou píše po soše sv. Františka na Karlově mostě. Byl to možná bohulibý záměr přeložit nápis na památkově chráněné soše do arabštiny, nicméně stále vandalský. Otázkou je, co by bylo, chtít našinec přeložit arabský nápis fixou do češtiny na některé památce, třeba v Medíně?

Aniž by se tak stalo, i tak budeme světoví. Naši vědci objevili na Kutnohorsku nový minerál, vzácný sulfi d stříbra, který pojmenovali staročeskéit. Název sice vyvolal nesouhlas některých členů mezinárodní komise, ale to bylo vše, co s tím mohli dělat. Většinou hlasů byl název schválen a od srpna budou jeho anglickou variantu staročeskéite používat vědci celého světa.

Je vidět, že když něco opravdu chceme, dosáhneme toho. Stačí jen chtít. Přál bych si tedy, abychom i v říjnu, přestože počasí bude možná často proti, chtěli jít na výlet. Ať už bude hezky nebo ne, chvíle volna nepromarněte, mohli byste jednou litovat. Chodí vám to, tak choďte. Kouká vám to, tak koukejte. Myslí vám to, slyšíte svět kolem sebe, chcete se někam vydat? Pak to udělejte…


Předplatné časopisu Kam po Česku

Roční papírové předplatné od 297 Kč